Dotacje dla samorządów. Jakie ogólnopolskie nabory wniosków dla gmin i powiatów kończą się w kwietniu 2025?
8 kwietnia 2025► GRANTY DLA JST ►
Przygotowaliśmy zestawienie ogólnopolskich programów grantowych dla jednostek samorządu terytorialnego (JST), których nabory zamykają się w kwietniu 2025 r. W bieżącym miesiącu upływają terminy składania wniosków w ramach następujących, ogólnopolskich programów dotacyjnych, z których mogą korzystać samorządy lokalne.
Granty dla ośrodków muzyki i tańca
Pierwszy z naborów kończących się w kwietniu jest dobrą okazją dla samorządowych instytucji kultury działających w obszarze tradycyjnego tańca i muzyki. Dnia 10 kwietnia upływa bowiem termin składania wniosków o granty na działalność „Ognisk Muzyki i Tańca Tradycyjnego”. Celem programu jest propagowanie umiejętności gry na tradycyjnych instrumentach, śpiewu i tańca wśród osób w każdym wieku a jego organizatorem jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca (NIMiT).
Inwestycje wodno-kanalizacyjne w aglomeracjach
Już dzień później, bo 11 kwietnia, upływa termin składania wniosków w ramach FENX 01.03 „Gospodarka wodno‐ściekowa”. Wnioski o dofinansowanie unijne mogą składać jednostki samorządu terytorialnego, ich związki oraz przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne działające w aglomeracjach.
Dofinansowanie można przeznaczyć na budowę, rozbudowę, przebudowę i remont infrastruktury do zbierania i oczyszczania ścieków komunalnych w aglomeracjach (min. 15 000 RLM) ujętych w KPOŚK jako niespełniające wymogów dyrektywy ściekowej.
Instytucją Wdrażającą jest w tym przypadku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Nabór wniosków odbywa się w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FENX).
Dofinansowanie pobytów młodzieży ukraińskiej w Polsce
Tego samego dnia (11.04) kończy się również nabór wniosków o granty na pobyty młodzieży ukraińskiej w Polsce, w ramach programu organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury (NCK). „Polsko-Ukraińska Wymiana Młodzieży” umożliwia dofinansowanie projektów obejmujących wspólny pobyt grup młodzieży polskiej i ukraińskiej w Polsce:
1. Zorganizowany przy współpracy z partnerem ukraińskim – ukraińscy uczestnicy przyjeżdżają do Polski pod opieką ukraińskiego partnera.
2. Zorganizowany samodzielnie przez polskiego organizatora – ze strony ukraińskiej uczestnikami są dzieci uchodźców z Ukrainy przebywające na terenie Polski.
Preferowane są zadania o charakterze artystycznym: muzyczne, teatralne, z zakresu sztuk wizualnych, tańca, filmu, fotografii realizowane poprzez wspólne warsztaty, działania grup teatralnych, orkiestr, chórów i zespołów muzycznych. Program jest skierowany do dzieci i młodzieży w wieku 12-18 lat. Wnioski w ramach programu mogą składać samorządowe instytucje kultury prowadzące zajęcia z młodzieżą.
Programy Muzeum Historii Polski w Warszawie
W kwietniu bieżącego roku upływają również terminy składania wniosków w ramach programów grantowych organizowanych przez Muzeum Historii Polski w Warszawie (MHP).
W obu przypadkach o dotacje mogą ubiegać się samorządowe instytucje kultury, jednak preferowane są projekty realizowane w formule partnerstwa z instytucjami kościelnymi, podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą w sektorze kultury lub spółdzielniami socjalnymi.
Pierwszy z konkursów MHP to „Patriotyzm Jutra – Wielkie Rocznice”. Celem programu jest upamiętnianie i promowanie ważnych momentów historii Polski a także zwiększenie zainteresowania historią Polski oraz jej kulturowego dorobku i dziedzictwa. W roku 2025 program koncentruje się na dwóch wyjątkowych rocznicach: koronacji królewskiej Bolesława Chrobrego (1025) oraz pięćsetleciu hołdu pruskiego (1525).
Termin składania wniosków upływa 11 kwietnia 2025 r.
Drugi z naborów, przeprowadzanych w kwietniu bieżącego roku przez Muzeum Historii Polski, odbywa się w ramach tegorocznej edycji programu „Patriotyzm Jutra”. Program służy odkrywaniu, dokumentowaniu i upowszechnianiu wiedzy z zakresu historii Polski.
W ramach naboru można uzyskać granty na:
1. Warsztaty i działania edukacyjno-animacyjne.
2. Wydarzenia upamiętniające lokalne i ogólnopolskie wydarzenia historyczne, także o charakterze artystycznym, w których element historyczny jest dominujący m.in. koncerty, widowiska, spektakle, rekonstrukcje historyczne, inscenizacje).
3. Działania popularnonaukowe dotyczące lokalnych i ogólnopolskich aspektów historii przede wszystkim historii społecznej, koncentrujących się na życiu codziennym Polaków; m.in. spotkania, debaty historyczne, konferencje, prelekcje, wykłady, dyskusje z udziałem historyków, pisarzy i ekspertów.
4. Projekty popularyzujące wiedzę o historii, w tym m.in. wystawy czasowe, kampanie i akcje społeczne, spotkania ze świadkami historii, konkursy historyczne.
Termin składania wniosków w ramach programu upływa 23 kwietnia 2025 r.
Dofinansowanie stołówek i jadalni szkolnych
Kolejny kwietniowy nabór, o którym powinni pamiętać pracownicy samorządowi, to moduł 3 rządowego programu “Posiłek w szkole i w domu” umożliwiający dofinansowanie jadalni i stołówek szkolnych. W tym przypadku do 15 kwietnia 2025 r. dyrektorzy szkół przekazują dane do organów prowadzących, natomiast do 30 kwietnia 2025 r. organy prowadzące szkoły składają wnioski do wojewody właściwego ze względu na siedzibę szkoły.
Premia za współpracę JST i PES
W bieżącym miesiącu trwa również trzecia runda drugiego naboru wniosków o granty w ramach projektu „Premia społeczna”. Projekt jest skierowany do jednostek samorządu terytorialnego (JST) – tj. gmin lub powiatów, które zdecydują się zlecić realizację usług społecznych podmiotowi ekonomii społecznej (PES). Organizatorem naboru wniosków jest Fundacja Fundusz Współpracy (FFW). Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS). Wnioski o wsparcie można składać do 18 kwietnia 2025 r.
Dofinansowanie gospodarki wodnej na obszarach wiejskich w ramach KPO
W kwietniu odbędą się również wojewódzkie nabory o dotacje ze środków KPO na „Zrównoważoną gospodarkę wodną na obszarach wiejskich”. Celem konkursu jest poprawa gospodarowania wodą oraz zwiększenie efektywności wykorzystania jej zasobów na terenach wiejskich. Nabory wniosków trwają od 2 kwietnia do 13 maja 2025 roku, w zależności od województwa.
Fundusze europejskie na współpracę ponadnarodową
Do 25 kwietnia JST mogą również składać wnioski do Centrum Projektów Europejskich o wsparcie projektów współpracy ponadnarodowej w ramach programu FERS. Celem projektów ma być w tym przypadku opracowanie i wdrożenie innowacyjnych rozwiązań dzięki współpracy z partnerami zagranicznymi. Budżet wszystkich trzech konkursów, organizowanych na poziomie makroregionów, wynosi 22,5 mln. zł.
Wsparcie dla młodzieży opuszczającej pieczę zastępczą
Kolejny nabór wniosków umożliwia wsparcie „Innowacji społecznych” i jest przeznaczony dla powiatów. Celem realizowanych projektów ma być w tym przypadku przetestowanie i wdrożenie pilotażowych programów wspierających proces usamodzielniania się młodzieży opuszczającej pieczę zastępczą. W ramach projektów mają powstać innowacyjne rozwiązania, które będą mogły być rekomendowane innym powiatom w Polsce jako modelowe programy usamodzielniania.
Każdy projekt musi być realizowany w partnerstwie, w skład którego wchodzi powiat (lub miasto na prawach powiatu) oraz organizacja pozarządowa z doświadczeniem we wspieraniu dzieci i młodzieży z pieczy zastępczej lub ze świetlic środowiskowych.
Budżet konkursu wynosi 60 mln zł a wsparcie jest finansowane ze środków unijnych w ramach programu FERS. Wnioski można składać w terminie 14-29 kwietnia.
Dotacje na lodowiska
Ostatni dzień kwietnia oznacza zakończenie naboru wniosków o granty w ramach „Programu budowy lodowisk”, organizowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki (MSiT). Program przewiduje cztery warianty inwestycji polegających na budowie lub modernizacji lodowisk zadaszonych albo budowie odkrytych a maksymalna wysokość dofinansowania dla wnioskodawców (w tym JST) wynosi od 3 do 10 milionów złotych.
Szkolenia cyfrowe w ramach KPO
Na koniec naszego zestawienia dofinansowań należy wspomnieć o kolejnych pieniądzach z Unii Europejskiej, tym razem przeznaczonych dla dużych organizacji pozarządowych posiadających doświadczenie w szkoleniach podnoszących kompetencje cyfrowe. Co prawda, jednostki samorządu terytorialnego nie mogą w tym przypadku same wnioskować o wsparcie, to mogą jednak uczestniczyć w poniższych naborach jako partner projektu.
Wspomniana możliwość dotyczy naborów finansowanych ze środków Krajowego Planu Odbudowy (Inwestycja C 2.1.3 KPO), kończących się 14 kwietnia. Nabory są ukierunkowane na podnoszenie kompetencji cyfrowych wśród nauczycieli szkolnych, nauczycieli wychowania przedszkolnego, urzędników oraz obywateli – że szczególnym uwzględnieniem osób wykluczonych cyfrowo. Głównym celem jest wyłonienie Ostatecznych Odbiorców Wsparcia, którzy przygotują i przeprowadzą kompleksowe szkolenia. W ramach realizacji projektów Ostateczni Odbiorcy Wsparcia przeszkolą określoną liczbę osób. Organizatorem naborów jest Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC).
Edukacja cyfrowa w przedszkolach i szkołach
Pod koniec kwietnia (25.04) zakończą się również nabory zgłoszeń w ramach dwóch konkursów Fundacji Orange, skierowanych do szkół i przedszkoli. Nie są to co prawda konkursy dotacyjne, ale warto o nich wspomnieć nie tylko z uwagi na ich ciekawą tematykę, ale również w związku z tym, że oferują ciekawe nagrody rzeczowe. Pierwszy ze wspomnianych konkursów – „MegaMisja dla Przedszkoli” jest skierowany dla dzieci w wieku 5 – 6 lat. Drugi z nich – tj. „MegaMisja dla Szkół”, przewiduje zajęcia dla klas 1-3 szkół podstawowych. Oba programy mają na celu rozwój i budowanie kompetencji społecznych dzieci w zakresie świadomego korzystania z technologii, higieny cyfrowej oraz bezpieczeństwa w internecie.