Oferta Fundacji Vita et Natura

29 listopada 2021

Fundacja Vita et Natura swoje działania skupia głównie wokół takich celów, jak:

– edukacja ekologiczna,

– ochrona i promocja zdrowia,

– działalność na rzecz zachowania, ochrony i odbudowy środowiska naturalnego i jego zasobów,

– wspieranie i upowszechnianie ekologii, ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego,

– promocja zatrudnienia i aktywizacja zawodowa osób pozostających bez pracy i zagrożonych  zwolnieniem z pracy.

 

Jako główne źródło przychodu na realizację celów statutowych wybrano prowadzenie działalności gospodarczej w postaci sklepu z ziołami, zdrową żywnością, naturalnymi kosmetykami. Ten rodzaj działalności uruchomiony został dzięki realizacji programu związanego z aktywizacją zawodową  osób bezrobotnych, czyli zatrudnienie pracowników do Fundacji w ramach programu RPO 2014-2020 oś priorytetowa 9 realizowanego w ramach projektu „Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej”.                                                                                                                                                Działania Fundacji adresowane są do ogółu społeczeństwa bez ograniczeń wiekowych, majątkowych, związanych z wykształceniem i innych.

 

Wśród działań organizacji na wspomnienie zasługują:

– współorganizowanie II Leśnego Biegu Niepodległości w listopadzie 2018 roku w Balczewie k. Inowrocławia,

– zorganizowanie  wsparcia w postaci zakupu karmy dla przytuliska dla bezdomnych  kotów w Inowrocławiu „Koty Niczyje”,

– przeprowadzenie projektu ” Edukacja ekologiczna to nasza przyszłość” dzięki uzyskaniu darowizny z Fundacji LOTTO im. Haliny Konopackiej,

– udział w III Forum Seniora w Bydgoszczy w marcu 2019 roku,

– uzyskanie certyfikatu i przyznania znaku Zakup Prospołeczny w marcu 2019 roku , również na rok 2021,

– organizowanie indywidualnych  konsultacji prowadzonych przez licencjonowanego naturoterapeutę / Crevita z Konina/ dla mieszkańców Inowrocławia i okolic.

 

Fundusze, które mogą pokryć akcje i programy Fundacji w ramach działalności statutowej mają trzy źródła: podstawowy, czyli  działalność gospodarcza stanowiąca 90% dochodów, dodatkowo darowizny od darczyńców prywatnych i publicznych oraz dotacje, subwencje. W trakcie przygotowania są akcje skierowane do szkół oraz sektora prywatnego i samorządowego (np. projekt Ekomapa, Drzewo Życia, Warsztaty Ekologiczne), które mają dwojaki charakter – promocję podstawowych idei celów statutowych Fundacji oraz  zdobycie środków na aktywną realizację tych celów.

Do głównej działalności zalicza się prowadzenie sklepu zielarsko -medycznego, oferującego m.in.: Kawy i herbaty , soki 100% i syropy, miody i produkty pszczele ( pyłek, pierzga, mleczko pszczele, propolis) a ponad to:

 

Superfoods to nieprzetworzona żywność pochodzenia naturalnego, bogata w różnorodne składniki (witaminy, minerały, fitozwiązki),która działa korzystnie na organizm człowieka. Superfoods wprowadzone do codziennej diety, uzupełniają ją o przeciwutleniacze (substancje neutralizujące wolne rodniki i spowalniające procesy starzenia), niezbędne aminokwasy, błonnik, witaminy i minerały. Superfoods to nieprzetworzona żywność pochodzenia naturalnego, bogata w różnorodne składniki (witaminy, minerały, fitozwiązki), która działa korzystnie na organizm człowieka. Superfoods wprowadzone do codziennej diety, uzupełniają ją o przeciwutleniacze (substancje neutralizujące wolne rodniki i spowalniające procesy starzenia), niezbędne aminokwasy, błonnik, witaminy i minerały.

Fenomenalnym i bijącym rekordy popularności  ze względu na swoje nieocenione walory zdrowotne produktem należącym zarówno do grupy artykułów superfood jak i do ziół jest ostropest plamisty.Ostropest (łac. Silybum marianum) to roślina, która chroni wątrobę przed szkodliwym działaniem alkoholu i łagodzi stany zapalne na tle cukrzycowym. Jest stosowana także w leczeniu WZW typu A, B i C czy choroby alkoholowej. Ostropest zapobiega bowiem uszkodzeniom komórek wątroby, nie dopuszczając do łączenia się toksyn z ich powierzchnią.

 

Kolejną grupę towarową, nie mniej istotną stanowią przyprawy, które na całym świecie wykorzystywane są nie tylko ze względu na walory smakowe, ale przede wszystkim zdrowotne. Wszelkie przyprawy znajdujące się w ofercie pozbawione są antyzbrylaczy, glutaminianu sodu oraz innych wypełniaczy i dodatków, poza tym są to artykuły pochodzące często z ekologicznych upraw. Do najbardziej niezwykłych należą tu te mniej znane, których nie można nabyć w sklepach wielko powierzchniowych, a które wykorzystywane są w naturo lecznictwie od tysięcy lat. Należy do nich kurkuma, czy zioła św. Hildegardy takie bertram czy galgant, który stosuje się głównie jako środek wzmacniający funkcjonowanie naszego układu nerwowego. Dzięki swoim niezwykłym właściwościom sproszkowany korzeń bertramu dodawany do pokarmów pozytywnie wpływa bowiem na naszą pamięć, wzmacnia koncentrację, usprawnia pracę mózgu oraz poprawia nasze umiejętności intelektualne. Może być więc z powodzeniem stosowany w leceniu demencji i choroby Alzheimera.

 

Ostatnią grupą produktów , o której  należy wspomnieć są wszelkie kosmetyki pochodzenia naturalnego, ww produkty oferujemy w bardzo szerokim asortymencie. Kosmetyki naturalne zgodnie z definicją to produkty, które w swoim składzie zawierają składniki pochodzenia naturalnego, czyli przede wszystkim roślinnego albo mineralnego. Kosmetyki te zwane są również ekologicznymi i opierają się na ekstraktach ziołowych, olejach naturalnych i wyciągach z roślin. Przede wszystkim wspomagają one skórę twarzy i ciała w prawidłowym spełnianiu swoich fizjologicznych funkcji. Kosmetyki naturalne mają działać identycznie jak wszystkie inne kosmetyki. Często poprawiają stan skóry, przywracają jej równowagę i pobudzają regenerację komórek. Nie zawierają przy tym w składzie zbędnych sztucznych substancji. Są przez to wykorzystywane praktycznie do każdego rodzaju skóry, niezależnie od wieku i stanu naskórka. Doskonale radzą sobie z wieloma rodzajami problemów skórnych – podrażnieniami, stanami zapalnymi oraz przesuszeniami czy drobnymi zmarszczkami dokładnie tak samo jak ich chemiczne odpowiedniki. Kolejną zaletą kosmetyków naturalnych jest ich prosty skład. Pozwala on w bardzo szybki sposób dowiedzieć się, co zawiera preparat i ocenić, czy wybrane składniki będą odpowiednie dla naszej skóry. przez swój skład przy regularnym stosowaniu działają intensywniej. Przenikają one w głębsze warstwy naszego naskórka. To prawda. Prawdą jest też fakt, że kosmetyki niskiej jakości działają jedynie powierzchniowo i dają krótkotrwały efekt. Dobry kosmetyk, będzie działał tak jak został zaprojektowany, niezależnie od tego czy jest naturalny czy syntetyczny. Naturalny w tym przypadku w wielu okolicznościach oznacza skuteczniejszy. Składniki wykorzystywane do produkcji kosmetyków naturalnych pochodzą z natury, więc nie będą zanieczyszczały środowiska. Ulegają również biodegradacji, co oznacza, że naturalnie powrócą do przyrody Zastosowanie kosmetyków naturalnych dostępnych w naszym sklepie jest wszechstronne, można je bowiem używać dla każdego rodzaju cery i w każdym wieku, zarówno przez kobiety jak i mężczyzn, na różne sposoby w zależności od preferencji i potrzeb.

Oferujemy również wysokiej jakości produkty konfekcjonowane w ramach prowadzonej działalności w opakowania detaliczne wykonane z biodegradowalnych opakowań.

 

Fundacją Vita et Natura

siedziba przy ul. Ceglanej 5 89 – 240 Kcynia,

oddział w Inowrocławiu ul. Iwana Alejnika 4/70, 88-100 Inowrocław,

tel. 733 33 06 86

e-mail: biuro@vitaetnatura.pl

https://www.vitaetnatura.pl/kontakt/